Założenie spółki z o.o. etapy
Jednym z podstawowych wyborów, jakiego dokonuje każdy przedsiębiorca, jest wybór formy prawnej wykonywania działalności gospodarczej.
Osoba fizyczna może zdecydować się na:
- samodzielne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- wspólne prowadzenie działalności gospodarczej wraz z innym przedsiębiorcą w oparciu o umowę spółki cywilnej,
- powołanie odrębnego podmiotu prawnego – spółki osobowej albo kapitałowej.
Ten artykuł opisuje kwestie związane z powstaniem jednego z najpopularniejszych rodzajów spółek, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Warunki konieczne dla powstania spółki z o.o. to:
- sporządzenie i podpisanie umowy spółki przez wszystkich wspólników,
- wniesienie przez wszystkich wspólników umówionych wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,
- wybór członków zarządu spółki (jeżeli wymaga tego ustawa albo umowa – również rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej) i wyrażenie przez nich zgody na objęcie funkcji,
- wpis spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Tryb dalszego prowadzenia postępowania zmierzającego do powstania spółki determinowany jest wyborem sposobu zawarcia umowy spółki z o.o. – przez internet albo przed notariuszem. To, w jakiej formie sporządzona zostanie umowa, wpływa bezpośrednio na formę sporządzenia pozostałych dokumentów niezbędnych do dokonania wpisu w KRS oraz decyduje o tym, z jakiego systemu informatycznego należy skorzystać w celu złożenia wniosku o wpis.
Założenie spółki z o.o. przez internet
Zawarcie umowy spółki z o.o. przez internet odbywa się za pośrednictwem systemu S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/)
Sporządzenie umowy spółki z o.o. ma miejsce z wykorzystaniem przygotowanego w systemie wzorca umownego i polega na wyborze spośród dostępnych opcji oraz uzupełnieniu wszystkich wymaganych w nim informacji.
Umowa zawarta w systemie S24 zawiera postanowienia dotyczące m.in. takich kwestii jak:
- firma spółki,
- siedziba spółki,
- przedmiot działalności,
- wysokość kapitału zakładowego ze wskazaniem liczby udziałów i ich wartości nominalnej,
- liczba i wartość nominalna udziałów obejmowanych przez poszczególnych wspólników,
- czas trwania spółki (o ile jest oznaczony),
- które to są elementami obowiązkowymi każdej umowy spółki z o.o. niezależnie od formy jej sporządzenia.
Co istotne, umowa spółki z o.o. zawierana z wykorzystaniem wzorca umowy udostępnionego w systemie S24 jest bardzo prosta i zawiera szablonowe postanowienia umowne. W tym przypadku swoboda działania wspólników w zakresie formułowania postanowień umownych jest dość ograniczona i sprowadza się jedynie do wyboru spośród dostępnych wariantów w ramach przewidzianych we wzorcu rozwiązań.
Z tego względu wspólnicy zawierający umowę spółki z o.o. przez internet mają dość ograniczoną możliwość dopasowania umowy do swoich potrzeb. Nie ma np. możliwości przewidzenia w umowie, że wkładem wspólnika będzie w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), ale wszyscy wspólnicy zobowiązani są do wniesienia wyłącznie wkładów pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego.
Po wypełnieniu wzorca umownego umowa spółki z o.o. musi zostać podpisana elektronicznie przez wszystkich wspólników (wymagany jest podpis kwalifikowany, podpis zaufany albo podpis osobisty).
Założenie spółki z o.o. u notariusza
Zawarcie umowy spółki z o.o. możliwe jest również w formie tradycyjnej, bez wykorzystania wzorca udostępnionego w systemie informatycznym.
Nie wystarczy jednak spisanie umowy w zwykłej formie pisemnej i złożenie pod nią własnoręcznych podpisów przez wszystkich wspólników. Przepisy dla zawarcia umowy spółki z o.o. przewidują bowiem formę szczególną – konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, a jej niezachowanie skutkuje nieważnością umowy.
Umowa spółki z o.o. zawierana u notariusza musi zawierać te same obowiązkowe postanowienia umowne, co opisana już umowa zawierana z wykorzystaniem wzorca, którymi są:
- firma spółki,
- siedziba spółki,
- przedmiot działalności,
- wysokość kapitału zakładowego ze wskazaniem liczby udziałów i ich wartości nominalnej,
- liczba i wartość nominalna udziałów obejmowanych przez poszczególnych wspólników,
- czas trwania spółki (o ile jest oznaczony).
Przy zawieraniu umowy spółki w formie aktu notarialnego wspólnicy mają dużo szersze możliwości w zakresie kształtowania jej treści, a w konsekwencji – regulowania zasad funkcjonowania tworzonego przez nich podmiotu.
W takiej umowie możliwe jest wprowadzenie postanowień przewidujących np.
- wniesienie przez wspólników wkładów niepieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego (aport),
- przyznanie wspólnikom szczególnych korzyści albo nałożenie na nich obowiązków względem spółki,
- zobowiązanie wspólników do powtarzających się świadczeń niepieniężnych,
- zobowiązanie wspólników do dopłat,
- ograniczenie lub wyłączenie wstąpienia do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika,
- ograniczenie lub wyłączenie wstąpienia do spółki współmałżonka wspólnika, którego udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską.
Założenie spółki z o.o. dokumenty
Podstawowym dokumentem niezbędnym do założenia spółki z o.o. jest umowa spółki – albo zawarta przez internet albo przed notariuszem, co już zostało opisane.
Pozostałymi dokumentami składanymi wraz wnioskiem o wpis spółki do KRS są:
- oświadczenie zarządu w przedmiocie tego, czy spółka jest cudzoziemcem,
- oświadczenie zarządu o pokryciu całego kapitału zakładowego,
- oświadczenia członków zarządu o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji wraz ze wskazaniem ich adresów do doręczeń,
- lista wspólników wraz ze wskazaniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich,
- lista podmiotów uprawnionych do powołania zarządu wraz ze wskazaniem adresów do doręczeń.
Dokumenty te w przypadku zawarcia umowy spółki z o.o. przez internet tworzy się w systemie S24, a jeśli w systemie nie udostępniono ich wzoru – należy sporządzić je poza systemem, wgrać do niego i podpisać elektronicznie, aby móc złożyć kompletny wniosek o rejestrację spółki z o.o. przez Internet za pośrednictwem systemu S24.
W przypadku umowy zawartej przed notariuszem, wskazane dokumenty można samodzielnie sporządzić w formie elektronicznej albo w formie pisemnej i następnie wgrać ich skany do systemu PRS (https://prs.ms.gov.pl/krs), przez który składamy wniosek o rejestrację spółki z o.o. sporządzonej u notariusza. Również w tym przypadku koniecznym jest posiadanie konta w systemie oraz możliwości elektronicznego podpisywania dokumentów. Mamy tu więc do czynienia z hybrydowym postępowaniem – samo sporządzenie i podpisanie umowy spółki nie odbywa się przez internet, ale jej rejestracja – już tak.
W przypadku umieszczenia w systemie PRS skanów dokumentów, które sporządzone zostały w formie pisemnej, ich oryginały dosyłamy do sądu rejestrowego w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku o wpis spółki w KRS. Nie jest to jednak konieczne, gdy wniosek składa profesjonalny pełnomocnik (np. radca prawny), który może potwierdzić w systemie zgodność skanów dokumentów z okazanym mu ich oryginałem.
Samej umowy spółki nie załączamy do wniosku o wpis spółki przez PRS – podajemy jedynie numer CREWAN aktu notarialnego stanowiącego umowę spółki.
Założenie spółki z o.o. koszty
Koszty z jakimi wiąże się założenie spółki z o.o. to:
- opłata sądowa za wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i ogłoszenie o wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – w wysokości łącznie 350 złotych w przypadku zawarcia umowy spółki przez internet i jej rejestracji przez S24 albo łącznie 650 złotych w przypadku zawarcia umowy spółki u notariusza i jej rejestracji przez PRS,
- podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – w wysokości 0,5% wartości kapitału zakładowego zarówno w przypadku zawarcia umowy spółki przez Internet jak i w przypadku zawarcia umowy spółki u notariusza,
- taksa notarialna* – jedynie w przypadku zawarcia umowy spółki u notariusza, w wysokości uzależnionej od wysokości kapitału zakładowego spółki, np. w przypadku kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych (minimalny kapitał zakładowy) taksa notarialna nie może przekroczyć 160 złotych netto.
Powyższe opłaty są nieodłącznie związane z rejestracją spółki. Dodatkowo pojawić się mogą opłaty związane z korzystaniem z pomocy prawnej pełnomocnika, np. radcy prawnego przy stworzeniu projektu umowy spółki oraz jej rejestracji w odpowiednim systemie (w wysokości z nim ustalonej oraz z uwzględnieniem opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 złotych w przypadku złożenia wniosku o wpis przez pełnomocnika).
Założenie spółki z o.o. czas
Dla skrócenia czasu rejestracji spółki w KRS kluczowe znaczenie ma złożenie poprawnego, a więc wolnego od braków formalnych, jak również należycie opłaconego wniosku o wpis spółki w KRS.
W przypadku zawarcia umowy spółki przez internet i jej rejestracji przez S24 wpis możemy uzyskać nawet w 24 godziny.
Taki sam czas możliwy jest również w przypadku zawarcia umowy spółki u notariusza i jej rejestracji przez PRS. Częściej będzie to jednak kilka dni, najczęściej nie dłużej niż tydzień.
Nie są to jednak terminy gwarantowane.
Założenie spółki z o.o. formalności
Uzyskanie wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców KRS nie zamyka formalności związanych z jej powstaniem.
Konieczne są jeszcze:
- dokonanie wpisu w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych,
- założenie rachunku bankowego,
- złożenie do Urzędu Skarbowego zgłoszenia NIP-8,
- złożenie do Urzędu Skarbowego deklaracji i uiszczenie podatku PCC – w przypadku zawarcia umowy spółki przez internet, ponieważ w razie zawarcia umowy spółki u notariusza pobiera on i przekazuje do właściwego Urzędu Skarbowego należny podatek.
Podsumowanie
Po przeczytaniu tego artykułu masz już podstawowe informacje dotyczące procesu zakładania spółki z o.o. Wiesz już czym się różni zawarcie umowy spółki przez internet od jej zawarcia u notariusza oraz jakich formalności poza samym zawarciem umowy i rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym musisz jeszcze dopełnić, aby rozpocząć działalność w tej formie.
radca prawny Justyna Miernik
+48 663 911 385
kontakt@kancelariamiernik.pl