Skip to Content

​Wynagrodzenie - Justyna Miernik Radca Prawny

Każda sprawa  jest inn​a. W konsekwencji - każda usługa prawna, którą świadczę, wyceniania jest indywidualnie. Nie istnieje więc sztywny cennik usług prawnych. W każdym jednak przypadku wycena dokonywana jest przed zleceniem realizacji określonych czynności i warunki płatności są szczegółowo ustalane z klientem przed rozpoczęciem wykonywania usługi.

Jedynie orientacyjnie mogę podać, że ceny poszczególnych usług prawnych zasadniczo zaczynają się:

  • udzielenie porady prawnej stacjonarnie lub online - od 369,00 złotych (300,00 złotych netto + 23% VAT),
  • sporządzenie wezwania do zapłaty - od 500,00 złotych (406,50 złotych netto + 23% VAT),
  • sprawdzenie i zaproponowanie zmian do przesłanej przez klienta umowy - od 500,00 złotych (406,50 złotych netto + 23% VAT) [wyjaśnienie: usługa ta obejmuje zaproponowanie konkretnego brzmienia postanowień w konkretnej umowie, w przypadku omówienia przesłanej przez klienta umowy już przez niego zawartej albo planowanej do zawarcia ze wskazaniem: na co uważać w przyszłości, jakie konsekwencje powodują zastosowane w umowie postanowienia, co warto zmienić, ale bez formułowania dokładnego brzmienia innych niż zastosowane postanowień umownych, tego typu usługa realizowana jest jako porada prawna],
  • przygotowanie wzoru umowy do stosowania albo umowy w konkretnej sprawie - od 1000,00 złotych (813,00 złotych netto + 23% VAT),

przy czym cena danej usługi w konkretnej sprawie jest określana indywidualnie w zależności od m.in. rodzaju sprawy, stopnia skomplikowania sprawy, szacowanego nakładu czasu i pracy, wartości roszczenia. Jeżeli przed zleceniem prowadzenia sprawy klient korzystał w mojej Kancelarii z porady prawnej albo zlecił skierowanie do drugiej strony wezwania do zapłaty, wynagrodzenie za te czynności zaliczane jest na poczet wynagrodzenia za prowadzenie sprawy.

Poniżej znajdziesz rodzaje wynagrodzeń, jakie stosuję w swojej Kancelarii.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, z jakimi kosztami wiązałoby się skorzystanie przez Ciebie z moich usług - skontaktuj się ze mną.

Wynagrodzenie ryczałtowe

Z góry ustalona kwota za określoną usługę prawną.

Stosowane głównie przy jednorazowych czynnościach dla przedsiębiorców lub klientów indywidualnych oraz za prowadzenie spraw sądowych.

Płatność wynagrodzenia następuje co do zasady z góry jednorazowo, przy czym w uzasadnionych przypadkach możliwe jest ustalenie płatności częściowych np. za poszczególne etapy sprawy lub poszczególne czynności.

Wynagrodzenie godzinowe

Obliczone w oparciu o uzgodnioną stawkę godzinową oraz ilość godzin świadczenia usługi w ustalonym okresie, np. w miesiącu. 

Stosowane głównie przy obsłudze prawnej przedsiębiorców.

Zapłata wynagrodzenia następuje w oparciu o przygotowane przez Kancelarię  zestawienie czasu pracy oraz przedmiotu świadczenia usługi za dany okres. 

Wynagrodzenie mieszane

Połączenie wynagrodzenia ryczałtowego oraz wynagrodzenia godzinowego.

przypadku obsługi prawnej przedsiębiorców i ustalenia ryczałtu np. miesięcznego oraz stawki dla godzin świadczenia usługi ponad ustalony ryczałt godziny ryczałtowe objęte są preferencyjną stawką godzinową.

W przypadku spraw sądowych poza wynagrodzeniem ryczałtowym za ich prowadzenie część wynagrodzenia (nie całość) stanowić może również tzw. premia za sukces