Skip to Content

Dywidenda w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Podstawowe zasady dotyczące wypłaty i rozliczenia dywidendy - stan prawny: 21.05.2025 r.
21 maja 2025 przez
Dywidenda w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Kancelaria Radcy Prawnego Justyna Miernik, Justyna Miernik

Dywidenda co to jest

W ostatnim wpisie poruszałam tematykę związaną z wynagrodzeniem członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, opisując poszczególne podstawy do otrzymywania przez niego wynagrodzenia jakimi są: powołanie, umowa o pracę albo umowa cywilnoprawna.

Tym razem przyglądam się kwestiom związanym z uzyskiwaniem korzyści finansowych z tytułu działalności spółki przez inne osoby, mianowicie - wspólników. Wszak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością założone w celu gospodarczym funkcjonują i prowadzą działalność nie tylko po to, aby osiągać odpowiednie cele finansowe same w sobie, ale też po to, aby przynosić zysk ich wspólnikom.

Dywidenda jest czystym zyskiem spółki przeznaczonym na mocy uchwały zgromadzenia wspólników do podziału i wypłaty na ich rzecz. Jak już pisałam, uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty jest uchwałą obowiązkowo podejmowaną na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. 

Czysty zysk spółki, inaczej zwany zyskiem netto, to dodatnia różnica między jej aktywami (majątkiem) a pasywami (wartością zobowiązań oraz kapitału zakładowego) pomniejszona ciążące na spółce zobowiązania podatkowe.

 

Dywidenda kto decyduje

Jak wynika z poprzedniego akapitu, o przeznaczeniu zysku do wypłaty na rzecz wspólników w formie dywidendy decydują sami wspólnicy, podejmując stosowną uchwałę na swoim zgromadzeniu. 

Nawet jeśli spółka za dany rok obrotowy odnotuje zysk, to jego wypłata nie jest ani automatyczna, ani tym bardziej obowiązkowa. Wspólnicy mogą bowiem zadecydować, że zysk przeznaczają np. na pokrycie straty za poprzedni rok obrotowy czy na kapitał zapasowy albo rezerwowy. Wówczas pieniądze wypracowane przez spółkę w niej pozostaną.

 

Dywidenda jak obliczyć

Aby obliczyć maksymalną kwotę dywidendy:

  1. obliczamy zysk netto spółki za ostatni rok obrotowy w sposób wskazany powyżej,
  2. powiększamy go o niepodzielone zyski z lat ubiegłych,
  3. powiększamy go o kwoty utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału,
  4. od otrzymanej kwoty odejmujemy:
    1. niepokryte straty
    2. udziały własne,
    3. kwoty, które zgodnie z przepisami lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowe lub rezerwowe.

 

Dywidenda kto dostaje 

Do udziału w zysku i otrzymania przypadającej na poszczególnych z nich części dywidendy mają prawo wspólnicy

Zasadą, możliwą do zmiany w umowie spółki, jest podział dywidendy na wspólników według stanu na dzień powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może jednak upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia innego dnia, według którego określa się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy, który nazywany jest dniem dywidendy.

Co do zasady dywidenda przypadająca na danego wspólnika obliczana jest w stosunku do posiadanych przez nich udziałów. Możliwe jest przy tym, że dany wspólnik posiada udziały uprzywilejowane w zakresie dywidendy. Wówczas można mu przyznać na każdy z posiadanych udziałów dywidendę przewyższającą maksymalnie o połowę dywidendę przysługującą udziałom nieuprzywilejowanym. Regulacje w tym zakresie wynikać muszą z umowy spółki.

 

Dywidenda co ile wypłacana

Zasadą jest wypłata dywidendy jednorazowo, raz w roku. 

Umowa spółki może przy tym przewidywać możliwość wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za dany rok obrotowy. Jest to dopuszczalne, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. spółka posiada środki na wypłatę zaliczki,
  2. jej sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk,
  3. kwota zaliczki na dywidendę stanowi najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

Zaliczka na poczet dywidendy może być wypłacana kilkukrotnie w ciągu roku. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku wypłaty zaliczki na poczet dywidendy i późniejszego odnotowania przez spółkę straty albo osiągnięcia zysku mniejszego niż zakładany wspólnicy zobowiązani są do zwrotu otrzymanej zaliczki odpowiednio w całości albo proporcjonalnie.

 

Kiedy przypada termin wypłaty dywidendy

Uchwała wspólników o wypłacie dywidendy powinna wskazywać konkretny termin, w którym powinna nastąpić wypłata. Jeżeli w uchwale nie znajdzie się wskazanie dnia wypłaty, należy ją wypłacić niezwłocznie po dniu dywidendy, czyli tak szybko jak to możliwe.

 

Dywidenda kto wypłaca

Dywidendę wypłaca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, po pomniejszeniu jej o należy podatek.

 

Czy wypłata dywidendy jest opodatkowana

Tak, w przypadku wypłaty na rzecz wspólnika dywidendy wypłacana mu kwota podlega opodatkowaniu. W tym i kolejnych akapitach skupiam się na sytuacji, w której wspólnikiem jest osoba fizyczna.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany tytułem dywidendy jest przychodem z kapitałów pieniężnych i jako taki podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19%.

 

Czy dywidenda liczy się do dochodu 

Przychód z tytułu dywidendy wobec jego ryczałtowego rozliczenia nie podlega zsumowaniu z przychodami osiąganymi z innych tytułów.

 

Czy z dywidendy trzeba się rozliczać

Podatek należy od dywidendy oblicza i przekazuje do właściwego Urzędu Skarbowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wykazując w przewidzianym przepisami prawa terminie wysokość pobranego podatku na stosownym formularzu. 

Wspólnik otrzymuje należną mu tytułem dywidendy kwotę już po pomniejszeniu jej o kwotę podatku. Wspólnik po pobraniu należnego podatku przez spółkę nie uwzględnia otrzymanej kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym ani nie deklaruje jej w inny sposób w Urzędzie Skarbowym. 

 

Podsumowanie 

Po zapoznaniu się z tym wpisem masz podstawową wiedzę dotyczącą dywidendy w spółce z o.o. oraz zasad jej wypłaty na rzecz wspólników. Jeżeli interesuje Cię ten temat albo inne związane z funkcjonowaniem spółki z o.o. zachęcam do zapoznania się również z innymi wpisami dotyczącymi tego rodzaju podmiotów w zakładce Przedsiębiorcy i spółki

radca prawny Justyna Miernik

 +48 663 911 385

 kontakt@kancelariamiernik.pl