W jaki sposób może nastąpić rozwiązanie umowy o pracę
W swojej praktyce zawodowej spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi możliwości oraz poprawności rozwiązania umów o pracę – zarówno tych zawieranych na czas określony, jak i tych zawieranych na czas nieokreślony.
Trudno się temu dziwić – nieprawidłowe przygotowanie wspólnych oświadczeń stron albo oświadczenia jednej z nich w przedmiocie zakończenia łączącego je stosunku pracy może mieć doniosłe konsekwencje prawne związane chociażby z innym niż planowany terminem zakończenia obowiązywania umowy o pracę, czy nawet powstaniem określonych przepisami prawa pracy roszczeń po stronie pracownika, gdy do rozwiązania umowy doszło w sposób nieuzasadniony czy z naruszeniem przepisów.
Rozwiązanie umowy o pracę może być wspólnym zamiarem pracownika oraz pracodawcy albo jedynie jednego z nich. Może nastąpić po upływie określonego czasu od momentu złożenia stosownego oświadczenia (lub oświadczeń) albo w trybie natychmiastowym.
Mówiąc o rozwiązaniu umowy o pracę mam na myśli przede wszystkim jeden z trzech trybów – rozwiązanie umowy o pracę:
- za porozumieniem stron,
- za wypowiedzeniem,
- bez wypowiedzenia.
W przypadku umów zawartych na czas określony umowa o pracę może oczywiście zostać również automatycznie rozwiązana z upływem czasu, na który została zawarta, jednak tej kwestii nie będę poruszać w tym artykule.
Co oznacza rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
W przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron strony stosunku pracy, czyli pracodawca i pracownik, na mocy zgodnych oświadczeń decydują się na rozwiązanie łączącej ich umowy o pracę.
Występuje ono w sytuacjach bezkonfliktowych, gdy obie strony zgodnie decydują się na zakończenie umowy. W tym przypadku istnieje dość duża swoboda w zakresie określenia zasad zakończenia umowy o pracę. Strony w porozumieniu określają dzień zakończenia łączącego je stosunku pracy, który mogą przyjąć jako krótszy niż przypadający na koniec okresu wypowiedzenia, jaki obowiązywałby w danej sytuacji przy jednostronnym wypowiedzeniu umowy o pracę na mocy powszechnie obowiązujących przepisów, decydując się nawet na rozwiązanie umowy tego samego dnia.
Co istotne, każda ze stron może zwrócić się do drugiej o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak druga z nich nie jest zobowiązana do przyjęcia takiej propozycji. Należy mieć to na uwadze zwłaszcza w sytuacji, gdyby motywacją strony proponującej porozumienie, tutaj zazwyczaj pracodawcy, była chęć rozwiązania umowy z ominięciem przepisów, w tym wyłączających jednostronne rozwiązanie przez nią umowy w danej sytuacji, na przykład: wobec pracownika objętego ochroną przedemerytalną.
Co oznacza rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje na mocy jednostronnego oświadczenia woli złożonego przez pracodawcę albo pracownika, z upływem okresu wypowiedzenia, czyli określonego odstępu czasowego między dniem, w którym oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało złożone a dniem, w którym dojdzie do rozwiązania umowy.
Okres wypowiedzenia wynosi w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony albo na czas nieokreślony:
- 2 tygodnie – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez mniej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy, ale jednocześnie mniej niż 3 lata,
- 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez co najmniej 3 lata albo dłużej.
Jak widać, dla ustalenia okresu wypowiedzenia przy umowie o pracę zawartej na czas określony albo na czas nieokreślony istotny jest czas zatrudnienia u danego pracodawcy a nie czas, na jaki została zawarta umowa.
Inaczej jest w przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny - tutaj kluczowe znaczenie ma czas, na jaki została zawarta umowa i okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze - gdy okres próbny wynosi maksymalnie 2 tygodnie,
- 1 tydzień - gdy okres próbny wynosi więcej niż 2 tygodnie, ale jednocześnie mniej niż 3 miesiące,
- 2 tygodnie - gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.
Złożenie oświadczenia o rozwiązaniu każdej umowy o pracę za wypowiedzeniem możliwe jest w każdym czasie, przy czym pracodawca oświadczenie swoje musi uzasadnić, podając przyczynę wypowiedzenia. W przypadku pracownika wymogu takiego nie ma.
Co oznacza rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Tak samo jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia mamy do czynienia z jednostronnym oświadczeniem woli złożonym przez pracodawcę albo pracownika, z tym że skutek takiego oświadczenia w postaci rozwiązania umowy o pracę nie następuje po pewnym czasie, ale w dniu złożenia tego oświadczenia drugiej stronie, natychmiastowo.
Złożenie takiego oświadczenia możliwe jest wyłącznie w sytuacjach wprost przewidzianych przepisami. Pracodawca może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zarówno w sytuacjach związanych z zawinionym działaniem pracownika, jak i bez jego winy. Pracownik rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może wyłącznie z winy pracodawcy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku, gdy pracownik:
- dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych – przykładowo: stawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, bezzasadnie odmówił wykonania polecenia, samowolne opuścił miejsce pracy, przywłaszczył mienie pracodawcy, naruszył obowiązujące u pracodawcy wewnętrzne procedury, polityki lub regulaminy postępowania,
- popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- ze swej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Co istotne, pracodawca oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może złożyć jedynie w ściśle określonym terminie – ma na to 1 miesiąc od uzyskania wiadomości o zaistnieniu którejś z wyżej wymienionych okoliczności uzasadniających rozwiązanie umowy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika w sytuacjach związanych z jego długotrwałą nieobecnością w pracy:
- gdy pracownik jest długotrwale niezdolny do pracy na skutek choroby lub
- w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn niż długotrwała choroba, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Pracodawca oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika nie może jednak złożyć, gdy pracownik już stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności uzasadniającej rozwiązanie jego umowy.
Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy
Pracownik uprawniony jest do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracodawcy, gdy:
- zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,
- pracodawca dopuścił się względem pracownika ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków – przykładowo: nie zapłacił mu zupełnie wynagrodzenia, wypłacał wynagrodzenie w całości lub w części po terminie, nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne pracownika, naruszył dobra osobiste pracownika.
Rozwiązanie umowy o pracę czy trzeba podawać przyczynę
Jeżeli chodzi o kwestie formalne związane z rozwiązaniem umowy o pracę, to oświadczenie każdej ze stron o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Pracownik zobowiązał jest wskazać przyczynę rozwiązania umowy o pracę, gdy składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Wyższe wymagania spoczywają na pracodawcy, który zarówno w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem jak i bez zachowania okresu wypowiedzenia zobowiązany jest podać przyczynę uzasadniającą jego decyzję.
Ponadto w swym oświadczeniu skierowanym do pracownika pracodawca zobowiązany jest także zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Kiedy następuje rozwiązanie umowy o pracę
W zależności od tego, w jakim trybie doszło do rozwiązania umowy o pracę, jej rozwiązanie nastąpi w innym terminie. I tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę:
- za porozumieniem stron – umowa rozwiązuje się z upływem terminu wskazanego w porozumieniu,
- za wypowiedzeniem – umowa rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami,
- bez wypowiedzenia – umowa rozwiązuje się natychmiastowo.
Ważna kwestia dotycząca okresu wypowiedzenia – jeśli okres wypowiedzenia liczymy w tygodniach – wówczas zawsze upłynie on w sobotę, a w przypadku, gdy okres wypowiedzenia liczymy w miesiącach – zawsze upłynie on w ostatnim dniu miesiąca.
Wobec tego przykładowo: oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia złożone przez pracownika 17 marca 2025 roku w przypadku obowiązywania dla danej umowy 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia będzie skuteczne z upływem dnia 5 kwietnia 2024 roku (sobota), a takie same oświadczenie złożone 17 marca 2024 roku w przypadku obowiązywania dla danej umowy 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia będzie skuteczne z upływem dnia 30 czerwca 2024 roku.
Rozwiązanie umowy o pracę kiedy ostatni dzień pracy
W zależności od tego, w jakim trybie doszło do rozwiązania umowy o pracę, inny będzie ostatni dzień pracy pracownika, który tożsamy będzie z dniem, z którego upływem nastąpi skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę zgodnie z poprzednim akapitem.
Należy przy tym mieć na uwadze, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, przy czym w okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę skutki nieprawidłowości
Jak już wspomniałam na wstępie, uzasadnione okolicznościami danej sprawy i formalnie poprawnie sformułowane dokumentu, na którego podstawie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę, a zwłaszcza jednostronnego oświadczenia o jej rozwiązaniu za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zakończenia stosunku pracy.
W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione lub narusza przepisy pracownik może dochodzić przed sądem pracy:
- uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a gdy umowa uległa już rozwiązaniu - przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo
- odszkodowania.
Podsumowanie
Niniejszy artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące rozwiązania umowy o pracę, z uwzględnieniem rozwiązania jej na mocy porozumienia stron oraz na mocy jednostronnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę albo pracownika, zarówno z zachowaniem okresu wypowiedzenia jak i bez jego zachowania. Po zapoznaniu się z nim masz podstawową wiedzę o tym, jak prawidłowo rozwiązać stosunek pracy.
radca prawny Justyna Miernik
+48 663 911 385
kontakt@kancelariamiernik.pl